Poradnik - Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę
Zbliżający się sezon wiosenny to najlepszy okres na prace porządkowe na zewnątrz budynku, do których należy zaliczyć czyszczenie kostki brukowej. Dotyczy to ciągów pieszych, takich jak chodniki czy ścieżki ogrodowe, ale także podjazdów, parkinów oraz podwórek.
Po zimie warto zadbać o gruntowne porządki, aby usunąć pozostałości po piasku czy soli.
W tym przypadku nie wystarczy zwykłe, codzienne zamiatanie. Konieczne jest umycie kostki, które gwarantuje najlepszy efekt estetyczny. Kompleksowe czyszczenie likwiduje także zabrudzenia, przywracając kostce dawny blask. Ogromne znaczenie ma również kwestia właściwego zabezpieczenia bruku przed zniszczeniem, dlatego też w zakres usługi zlecanej profesjonalistom, wchodzi najczęściej impregnacja kostki.
Czym myć kostkę chodnikową?
Mycie kostki brukowej można wykonać z wykorzystaniem węża ogrodowego. To najprostsza, a jednocześnie efektywna metoda. Nie zawsze jednak się sprawdzi. Warto bowiem pamiętać, że woda z węża ogrodowego ma niskie ciśnienie, dlatego też nie poradzi sobie z eliminacją stałych zabrudzeń, plam czy wykwitów biologicznych.
Niezbędnej jest więc zastosowanie specjalnych urządzeń, czyli myjek ciśnieniowych.
Czyszczenie chodnika za pomocą myjki ciśnieniowej
Jak sama nazwa wskazuje, myjka ciśnieniowe podają wodę pod ciśnieniem, co pozytywnie wpływa na efekt zabiegu. W zależności od rodzaju bruku, a przede wszystkim jego stanu, można stosować wodę o podwyższonej temperaturze, sprzyjającą likwidacji na przykład tłustych plam.
Często niezbędne jest także zastosowanie detergentów, które eliminują nawet te zabrudzenia, które wniknęły już w strukturę bruku.
Czyszczenie kostki brukowej – Jak zrobić to dobrze?
Warto pamiętać, że czyszczenie kostki chodnikowej powinno być wykonywane z użyciem preparatów dostosowanych do konkretnego materiału. To gwarancja nie tylko efektywności zabiegu, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwa. Bruk nie ulega uszkodzeniu, a profesjonalnie wykonany zabieg mycia przedłuża trwałość kostki, wydatnie poprawiając również jej estetykę.
Jak czyścić kostkę brukową?
- Należy wyposażyć się w podstawowy sprzęt, czyli myjkę ciśnieniową oraz detergenty.
- Po wstępnym oczyszczeniu kostki należy myć jej powierzchnię tak, aby nie powstały zacieki ani smugi.
- Wykwity biologiczne, czyli mech, trawę czy glony, można usunąć za pomocą wysokiego ciśnienia, pamiętając, aby nie wypłukać piasku, który stabilizuje kostkę brukową.
- Najlepszym rozwiązaniem jest więc zlecenie tej usługi profesjonalistom, którzy kompleksowo zadbają o estetykę kostki.
Okresowe czyszczenie bruku przed domem czy firmą to zadanie tylko z pozoru łatwe.
Mycie kostki brukowej przez profesjonalne firmy
Nieumiejętne wykonanie zabiegu może skutkować na przykład wypłukaniem piasku, a tym samym zapadaniem się podłoża pod wpływem nacisku.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc mycie kostki brukowej przez profesjonalne firmy. To gwarancja uzyskania nie tylko satysfakcjonującego efektu estetycznego, ale przede wszystkim przedłużenie trwałości podjazdu, chodnika czy podwórka wykonanego z bruku.